świat roślin

Rośliny odstraszające owady i nie tylko

Porady porady rośliny odstraszające owady rośliny odstraszające komary rośliny w ogrodzie

Rośliny odstraszające owady i nie tylko

Wiosną w ogrodzie do życia budzą się nie tylko kwiaty, drzewa oraz krzewy. Jest to również początek sezonu dla owadów i insektów.

Aby spokojnie spędzić czas z rodziną, znajomymi na tarasie lub w ogrodzie, koniecznie poznaj naturalne sposoby, dzięki którym odstraszysz owady.


Lawenda wąskolistna

Jest doskonałym sposobem na udekorowanie balkonu lub ogrodu oraz skuteczne odstraszenie much, kleszczy, komarów oraz moli. Niestety woń lawendy może zwabiać osy i pszczoły. Gałązki lawendy można również umieścić w woreczku z naturalnego materiału (np.: lnu), a następnie powiesić w szafie z ubraniami.


 

Bazylia

Jest doskonałym odstraszaczem komarów. Wysiewa się ją w doniczkach i ustawia tam, gdzie nie chcemy mieć komarów. Bazylia działa również na ukąszenia przez komary. Coraz częściej spotykane są spraye mające w składzie bazylię oraz płukanki do przemywania ran po ukąszeniach.

 

Mięta

Roślina ta wytwarza charakterystyczne olejki eteryczne, których nie lubią owady. Mięta powinna być posadzona w dużej doniczce lub skrzynce kwiatowej, ponieważ szybko się rozrasta. Najlepsze stanowisko dla niej powinno być słoneczne, a gleba piaszczysto – próchniczna.

 

Katalpa (surmia)

Katalpa jest doskonała do ogrodów ponieważ osiąga nawet 12 metrów wysokości! Doskonale odstrasza komary. Powinna być posadzona w miejscu zacisznym i nasłonecznionym.

 


Kocimiętka

Bardzo skutecznie odstrasza komary i meszki oraz karaluchy i termity. Dorasta do 40 cm. Może być ustawiona w pojemnikach na balkonie lub w ogrodzie. Kocimiętka jest uwielbiana przez koty i jest dla nich naturalnym wabikiem. Kwitnie na fioletowo, więc jest również ładną ozdobą.


Trawa cytrynowa

Można ją posadzić jedynie w doniczkach i wystawić na balkon lub taras. Skutecznie odstrasza komary, muchy i meszki. Można ją używać w formie suszonej, jako olejek eteryczny lub do spryskiwania powietrza lub sprzętów.

 
Pelargonia

Skutecznie odstrasza muszki i komary. Powinna być posadzona w miejscu słonecznym, ponieważ w cieniu słabo kwitnie i mniej pachnie. Kwitnie od wiosny do jesieni. Powinna być nawożona specjalnym nawozem przeznaczonym dla pelargonii lub roślin kwitnących.

 


 

Rosiczka

Jest znana jako drapieżnik wśród roślin. Rosiczka wabi intensywnym zapachem i zastawia pułapkę na owady – zwłaszcza na komary – i jeżeli owad wleci do środka, rosiczka automatycznie się zatrzaskuje, a następnie wydziela kwas mrówkowy, który rozpuszcza złapaną ofiarę.

 


Komarzyca

Jest to pnącze, które ma zielone listki z kremowymi brzegami. Roślina wydobywa zapach, który odstrasza komary i nie jest wyczuwalny dla człowieka. Komarzyca nie lubi w swoim sąsiedztwie innych roślin.

 Kokornak

Kwiat tej rośliny przyciągają owady swoim zapachem, a następnie działają tak jak rosiczka odcinając im dostęp do ucieczki. Kokornak jest odporny na mróz, dlatego warto posadzić go w ogrodzie.

 Wawrzyn szlachetny (drzewo laurowe)

Odstrasza głównie muchy. Powinna być posadzona w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. W lecie może znajdować się na balkonie lub w ogrodzie, natomiast na czas zimy należy drzewko przenieść do pomieszczenia o temperaturze ok. 15 st. C. Roślina powinna być regularnie podlewana i zasilana naturalnym nawozem.