świat roślin

Najczęstsze błędy popełniane w pielęgnacji roślin!

Porady rośliny doniczkowe porady

Najczęstsze błędy popełniane w pielęgnacji roślin!

Rośliny doniczkowe są najlepszą ozdobą mieszkań, a dodatkowo nawilżają i oczyszczają powietrze.

Aby cieszyć się ich wspaniałym wyglądem należy unikać błędów opisanych poniżej.


Zbyt ciemne miejsca

Wiele roślin wymaga jasnego stanowiska, dlatego najczęstszym błędem jest ustawianie ich w ciemnych kątach. Rośliny postawione w takim miejscu na podłodze nie będą szybko rosnąć.

O odpowiednio jasne miejsce należy zadbać szczególnie jesienią i zimą, gdy dni są krótkie i pochmurne.


Złe podlewanie

To najczęściej popełniany błąd podczas pielęgnacji roślin. Aby odpowiednio dbać o posiadane rośliny należy dokładnie zapoznać się z ich wymaganiami. Niektóre rośliny wymagają stale wilgotnego podłoża, ale większość należy podlewać dopiero w momencie, gdy zauważymy u rośliny oznaki niedoboru wody, np.: opadłe lub przesuszone liście. 

Nadmierne podlewanie może spowodować żółknięcie lub brązowienie liści oraz gnicie korzeni.

W przypadku podlewania warto pamiętać o zasadzie „lepiej częściej, a mniej”, czyli dostarczanie mniejszej ilości wody, ale często i regularnie.


Nadmierne nawożenie roślin

Nadmierne nawożenie roślin nie spowoduje przyspieszenia ich wzrostu. Każda roślin ma inne wymagania co do nawożenia, dlatego przez zastosowaniem nawozu należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami wybranych gatunków roślin. 


Niedożywienie roślin

Nie powinno rezygnować się z używania nawozów do kwiatów. Rośliny stają się wtedy słabe, a ich wzrost jest spowolniony lub całkowicie wstrzymany. Warto pamiętać, aby nawóz był dostosowany do konkretnych gatunków roślin. 


Zmiana miejsca 

Rośliny pokojowe bardzo nie lubią częstego przestawiania w różne miejsca. Dlatego wiele gatunków źle znosi nawet przeniesienie ich ze sklepu do domu. Wtedy roślina marnieje i słabnie.

Dlatego należy pamiętać o tym, że planując zakup roślin powinniśmy dokładnie przemyśleć ich ustawienie i odpowiednie miejsce w którym będą się znajdować.

Warto również zwrócić uwagę na to, że niektóre rośliny, np.: Fikus Beniamin lub Kliwia źle znoszą nawet obracanie doniczki.


Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu

Na zbyt suche powietrze powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie w okresie grzewczym. Wówczas warto zastosować nawilżacze powietrza, ustawić doniczki w podstawkach wypełnionych kamykami podlewanymi wodą lub często zraszać ich liście.


Brak przesadzania

Brak przesadzania może spowodować słabnięcie roślin, ponieważ ziemia w doniczce z czasem staje się wyjałowiona. Szczególnie młode rośliny należy często przesadzać – przynajmniej raz w roku, natomiast starsze co 2 – 3 lata.