świat roślin

Ceropegia Wooda, czyli roślina z serduszkami – pielęgnacja

Kwiaty doniczkowe Ceropegia Wooda Ceropegia Wooda pielęgnacja kwiaty doniczkowe

Ceropegia Wooda, czyli roślina z serduszkami – pielęgnacja

Ceropegia Wooda, czyli roślina z serduszkami – pielęgnacja

Ceropegia Wooda, czyli roślina z serduszkami – pielęgnacja

Wygląd tej rośliny jest naprawdę urzekający, jej łodyżki są bardzo delikatne, a listki są prawie identyczne jak malutkie serduszka o średnicy nie większej niż 1,5 cm.

Jest to bardzo wytrzymała roślina. Jest odporna na choroby i doskonale wytrzymuje suszę. Zazwyczaj gromadzą wodę i substancje odżywcze w pędach i bulwach.

Z czasem na pędach pojawiają się bulwy, które można potraktować jako materiał rozmnożeniowy roślinkę.

Roślina ta przekroczyć może nawet 2 metry długości. Bardzo lubi miejsca widne, ale nie należy wystawiać jej na pełne słońce. Optymalna temperatura dla niej to 20 – 22 st. C. natomiast zimą należy przenieść ją do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 15 st. C. Podlewać ja należy dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie, nie należy jej przelewać, ponieważ może to doprowadzić do jej zgnicia. Podłoże może być uniwersalne, ale najlepsze będzie z domieszką piasku.

Nawożenie

Nawożenie rośliny powinno nastąpić dopiero w drugim roku po jej posadzeniu, stosując rozcieńczone nawozy wieloskładnikowe dla roślin doniczkowych. Zimą rośliny nie należy nawozić.

Jeżeli roślinka nie będzie miała odpowiedniej pielęgnacji, to listki będą coraz rzadsze, a roślina nie będzie zachwycać swoim wyglądem.

Pędy ceropegii można z powodzeniem przycinać, a z odciętych fragmentów zrobić sadzonki, które bardzo łatwo się ukorzeniają.

Kwiaty

Kwiaty tej rośliny wyglądają jak rozdęta u nasady rurka zakończona zagiętymi różkami, zrośniętymi na szczycie.

Ciekawostka

Roślina jest pułapką dla owadów. Gdy owady dostaną się do ich wnętrza, roślina uniemożliwia im drogę wyjścia, zamykając kwiat. Gdy owad jest już cały oblepiony pyłkiem, kwiat uwalnia swą ofiarę.