świat roślin

Ziemiórki – rozpoznawanie i zwalczanie!

Szkodniki szkodniki ziemiórki

Ziemiórki – rozpoznawanie i zwalczanie!

Ziemiórki – rozpoznawanie i zwalczanie!

Ziemiórki są to czarne muszki podobne do muszek owocówek. Dorastają do 3 mm. Samice żyją 7 dni i przez ten czas składają w podłożu rośliny ok. 150 jaj. Po 4 – 6 dniach wylęgają się białe larwy, które po 2 tygodniach przekształcają się w poczwarki. Po 4 – 5 dniach z poczwarki wykluwa się dorosła muszka. Najszybciej rozmnażają się w cieplejszych temperaturach i wilgotnych podłożach, dlatego na ich atak najbardziej narażone są rośliny, które wymagają częstego podlewania.


Najbardziej szkodliwe są larwy ziemiórek żerujące w ziemi i podgryzające korzenie roślin. Powoduje to osłabienie rośliny i sprawia, że jest ona bardziej narażona na choroby grzybowe.

Szczególnie wrażliwe na uszkodzenia są młode rośliny, które nie mają jeszcze wykształconego systemu korzeniowego.


Szczególnie narażone są takie rośliny jak: paprocie, eustoma, kroton lub gwiazda betlejemska.


Zwalczanie:


Jednym ze sposobów walki z ziemiórkami jest ustawienie przy roślinie małego pojemnika (najlepiej żółtego) do którego należy nalać: 0,5 szklanki wody, 1,5 łyżki octu jabłkowego i dodać kurkumę (żółty kolor  i zapach octu przyciąga ziemiórki). Do pułapki można dodać również żółtko jajka.


Zamiast powyższej mieszanki do pojemnika można wlać po prostu sok pomarańczowy lub multiwitaminę. Można zastosować również płyn do mycia naczyń.


W sklepach ogrodniczych dostępne są pałeczki zwalczające ziemiórki lub żółte lepy do których szkodniki się przylepiają.


Larwy ziemiórek znajdujące się w podłożach roślin można zwalczać domowymi sposobami:


Przesuszając podłoże, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że nie każda roślina może to znieść.


Kolejnym sposobem jest położenie na wierzch podłoża kawałka ziemniaka lub jabłka miąższem w dół i wymieniać co 2 – 3 dni.


Na ziemiórki działa również napar z czosnku. Aby go przygotować należy rozgnieść 1 – 2 główki czosnku i zalać 1,5 szklanki wrzątku i pozostawić do ostygnięcia. Następnie napar przelać do 1,5 litrowej butelki i dopełnić ją wodą. Tak przygotowanym roztworem należy podlewać rośliny.


Jeszcze przed pojawieniem się ziemiórek warto pamiętać o tym, aby ziemia w doniczkach była z dodatkiem piasku, ponieważ zwiększa to przepuszczalność ziemi, co pozwala na zmniejszenie zatrzymania wody i składników pokarmowych.