świat roślin

Przędziorek – objawy i zwalczanie!

Szkodniki szkodniki przędziorki

Przędziorek – objawy i zwalczanie!

Przędziorki wyglądają jak małe brązowe, czerwone lub żółte punkciki, a ich charakterystycznym znakiem jest delikatna sieć pajęczyn.

Samice są w stanie złożyć ok. 100 jaj. Dorosłe przędziorki osiągają do 0,7 mm długości.


Ich szkodliwość polega na wysysaniu soku z roślin.

Na zaatakowanych liściach na początku pojawiają się jasne plamki, a w późniejszym etapie liście zaczynają żółknąć i opadać. Pojawia się również charakterystyczna pajęczyna.


Szkodniki te atakują głównie rośliny o ozdobnych liściach, np.: kroton, dracena, palma, szeflera lub bluszcz. Przędziorki potrafią zaatakować również rośliny o ozdobnych kwiatach. Na te szkodniki najbardziej narażona jest fuksja.


Pojawieniu się i rozprzestrzenianiu przędziorków sprzyja suche powietrze i wysoka temperatura.

Atakują głównie młode listki i wierzchołki pędów oraz kwiaty.


Zwalczanie należy rozpocząć od razu po zaobserwowaniu szkodników.


Zwalczanie:

Zwalczanie tych szkodników należy rozpocząć od zwiększenia wilgotności powietrza (np.: poprzez codzienne zraszanie rośliny) i usunięcia zaatakowanych części rośliny.


Liście powinno się przemywać letnią wodą z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń. Po przetarciu roślinę należy dokładnie opłukać pod prysznicem.


Dolne blaszki listków można delikatnie posmarować olejem roślinnym, ponieważ olej powoduje odcięcie przędziorkom dostępu do powietrza, co prowadzi do uduszenia się szkodników.


Innym sposobem jest sporządzenie preparatu z 1 litra wody, 10 ml denaturatu i 20 g szarego mydła. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać ze sobą i tak przygotowanym roztworem zraszać całą roślinę. Następnie należy ją okryć workiem foliowym i pozostawić na kilka dni. Jeżeli preparat zacznie działać to na folii zaczną pojawiać się szare pozostałości po przędziorkach.


Przędziorki odstrasza również zapach czosnku i cebuli.

Aby przygotować wyciąg należy ok. 25 g czosnku lub cebuli zalać 1 litrem wody i odstawić na 12 godzin. Następnie wyciąg należy przecedzić, rozcieńczyć w proporcjach 1:1 i dokładnie zraszać roślinę.

Wyciąg należy wykorzystać w ciągu doby.


Oprócz domowych sposobów na rynku dostępnych jest wiele preparatów biologicznych lub chemicznych. gotowych do użycia. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy mogą być one wykorzystywane w warunkach domowych.


Przed zakupem rośliny należy bardzo dokładnie ją obejrzeć i zwrócić uwagę czy nie znajdują się na niej szkodniki!


Przędziorek sosnowiec – atakuje głównie iglaki ogrodowe.

Przędziorek szklarniowiec – występuje w uprawach szklarniowych.