świat roślin

Mszyce – skuteczne sposoby na ich zwalczanie!

Szkodniki szkodniki mszyce

Mszyce – skuteczne sposoby na ich zwalczanie!

Mszyce często pojawiają się na kwiatach doniczkowych, ale atakują także rośliny ogrodowe.

Są to owady uskrzydlone lub nieuskrzydlone występujące na młodych pędach i dolnej stronie liści oraz pąkach kwiatowych.

Mszyce rozmnażają się bardzo szybko i osiągają do 4 mm długości. Zawsze występują w dużych skupiskach.

Ich szkodliwość wynika z tego, że wysysają sok z rośliny, a pobierając pokarm wprowadzają do rośliny substancję, która zmienia jej wygląd. Liście stają się lepkie, zwijają się i zasychają, a kondycja całej rośliny znacznie spada.

Szkodniki te wydalają „rosę miodową”, na której szybko rozwijają się grzyby sadzaki, przez które powstaje nalot, który hamuje fotosyntezę.


Szkodniki te są bardzo łatwe do rozpoznania: ich owalny tułów jest delikatny i prawie przezroczysty. Mają różne ubarwienia, np.: białe, czerwone, zielone lub czarne.


Mszyce mogą zaatakować prawie każdą roślinę. Najbardziej narażona jest fuksja, anturium i begonia.

Największe prawdopodobieństwo pojawienia się tego szkodnika przypada na późną wiosnę i lato.


Mszyce często przenoszą choroby wirusowe.


Zwalczanie:

Metody zwalczania zależą od ilości szkodników na roślinie.

Jeżeli mszyc jest mało, można je usunąć poprzez spłukiwanie silnym strumieniem wody. Należy dokładnie umyć górną część rośliny oraz dolną stronę liści. Podczas mycia wodę w doniczce należy przykryć folią.


Większa ilość mszyc powinna być usunięta poprzez preparaty pochodzenia naturalnego, np.: Agricolle Spray.

Naturalny preparat możemy również sami przygotować w domu. Mszyce można zwalczyć przy pomocy wyciągów lub wywarów z cebuli, czosnku, pokrzywy lub mniszka lekarskiego.


Wywar z cebuli przygotowujemy z 150 g łusek z cebuli, które zalewamy 5 litrami wody, a następnie gotujemy przez 25 minut. Wywar należy ostudzić i przecedzić, a następnie często zraszać nim liście rośliny.


W podobny sposób przygotowuje się wywar z czosnku. 200 g roztartych ząbków czosnku zalać ok. 10 litrami wody i gotować przez 20 – 25 minut. Następnie przecedzić, ostudzić i zraszać liście.


Kolejnym sposobem na zwalczenie szkodników jest wyciąg z mniszka lekarskiego, czyli mleczu. 400 g liści należy zalać 10 litrami wody i pozostawić na 3 - 4 godziny.


Preparat z pokrzywy przygotowuje się z 1 kg roślin (powinny być zebrane przed ich zakwitnięciem) i zalać 10 litrami wody. Pozostawić na 24 godziny i spryskiwać zarażoną roślinę.


Tak przygotowane preparaty stosuje się bez rozcieńczania i działają nawet na inne szkodniki.

Domowe wywary na mszyce powinno się przelewać do szczelnych słoików lub butelek i postawić w ciemnym miejscu. Zużyć w ciągu 3 miesięcy.

Wyciągi powinno zużywać się w ciągu jednego dnia.


Innymi sposobami zwalczania mszyc jest wymieszanie mleka i wody (1:1) i zraszanie rośliny lub rozpuszczenie 20 g szarego mydła w 1 litrze ciepłej wody.


Skutecznym sposobem jest również roztwór z octu i wody w proporcji 1:10. Ocet należy wlewać do wody, nie odwrotnie. Do takiego roztworu można dodać również kilka kropli płynu do mycia naczyń lub 1 łyżeczkę szarego mydła. Tak przygotowanym roztworem intensywnie zraszać roślinę.


Jeżeli zdecydujemy się na użycie innych, mocnych środków chemicznych, należy uważać na to, czy środek nadaje się do użycia w pomieszczeniach mieszkalnych.


Zabiegi chemiczne najlepiej wykonywać na zewnątrz podczas bezwietrznej i pochmurnej pogody, przy temperaturze 20 – 25 st. C.


Warto pamiętać o tym, że mszyce odstrasza lawenda, mięta, cebula i czosnek.