świat roślin

Wełnowce – skuteczne sposoby na ich zwalczanie!

Szkodniki szkodniki wełnowce

Wełnowce – skuteczne sposoby na ich zwalczanie!

Kwiaty doniczkowe bardzo często atakowane są przez szkodniki, które możemy spotkać na liściach lub w podłożu. Aby uratować roślinę powinniśmy skutecznie rozpoznać szkodnika i szybko rozpocząć jego zwalczanie.


Wełnowce

Szkodniki te przypominają nitki waty lub wełny i wydzielają lepką substancję nazywaną rosą miodową na której bardzo szybko rozwijają się choroby grzybowe. Szkodliwość wełnowców polega na wysysaniu soku komórkowego z rośliny.


Wełnowce bardzo często atakują fikusy, storczyki, sukulenty, palmy, paprocie, draceny, cytrusy, gwiazdy betlejemskie, krotony, hoje, wilczomlecze oraz fiołki afrykańskie.


Najczęściej zauważyć je można na łodygach lub blaszkach liściowych, a atakowana roślina zaczyna żółknąć i przestaje rosnąć. Zdarza się, że wełnowce mogą zaatakować roślinę również od korzeni.

Najczęściej występują w czasie okresu grzewczego.


Zwalczanie:

1. Wełnowce można usunąć przy pomocy wacika kosmetycznego lub szmatki nasączonej alkoholem lub szarym mydłem.

Aby przygotować roztwór należy 1 litr wody wymieszać z 25g szarego mydła lub 100 ml alkoholu (spirytusu lub denaturatu). Do preparatu z alkoholem można dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń. Ułatwia to usunięcie osłonki woskowej znajdującej się na ciele wełnowców.

Szkodniki mogą pojawiać się również w trudno dostępnych miejscach. W takiej sytuacji, aby usunąć wełnowce należy użyć patyczka higienicznego.

Podczas przecierania rośliny wyżej wymienionym roztworem należy pamiętać, aby szmatkę, płatki lub patyczki higieniczne wymieniać na nowy po każdym pojedynczym przeciągnięciu.

Zabieg należy powtarzać co 2 - 3 dni do momentu, aż szkodniki przestaną się pojawiać.

Wełnowce bardzo szybko się rozmnażają. W ciągu tygodnia pojawia się nowe, młode pokolenie wełnowców, które od początku żywią się sokiem z rośliny.


2. Częste zraszanie rośliny może uchronić ją przed pojawieniem się wełnowców, ponieważ bardzo nie lubią wilgoci.


3. Kiedy domowe sposoby nie pomagają, a na roślinie pojawia się coraz więcej wełnowców, warto zakupić środki chemiczne takie jak, np.: Karate Zeon. Warto pamiętać o tym, aby po opryskaniu rośliny założyć na nią worek foliowy i pozostawić na kilka godzin. Pozwoli to na dokładniejsze i szybsze zwalczenie wełnowców.


4. Kolejnym sposobem na zwalczanie wełnowców jest prysznic rośliny. Należy dokładnie umyć ją pod prysznicem, tak aby zmyć wszystkie szkodniki.


Wełnowce korzeniowe są bardzo ciężkie do usunięcia. Atakują głównie sukulenty, które są uprawiane w podłożu żwirowym. W takiej sytuacji roślinę należy od razu wyjąć z doniczki i dokładnie umyć korzenie pod bieżącą wodą. Następnie roślinę przesadzamy do nowej, czystej doniczki wypełnionej świeżym podłożem.


Podczas zakupu rośliny, np.: w centrum budowlanym należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie ma już na niej wełnowców. Nawet, gdy nic nie zauważymy i zakupimy wybraną roślinę, warto zrobić jej miesięczną kwarantannę obserwując czy pojawiają się szkodniki.