świat roślin

Fiołek wonny (Viola odorata) – pielęgnacja i ciekawostki

Rośliny ogrodowe

Fiołek wonny (Viola odorata) – pielęgnacja i ciekawostki

Fiołek wonny (Viola odorata) – pielęgnacja i ciekawostki

               

Fiołek wonny to popularna roślina ozdobna z rodziny fiołkowatych, charakteryzująca się intensywnym i przyjemnym zapachem. Jest to roślina wieloletnia.


Stanowisko:

Fiołek wonny najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych lub cienistych. 

Roślina ta może jednak rosnąć również w pełnym słońcu, ale wtedy wymaga większej wilgotności gleby.

Podłoże:

Fiołek wonny preferuje gleby wilgotne, przepuszczalne i zasobne w próchnicę. 

Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie przemoczona, ponieważ zbyt duża wilgotność może sprzyjać chorobom grzybowym.

Nawożenie:

Fiołek wonny nie wymaga intensywnego nawożenia, ale warto podać mu nawóz wieloskładnikowy w okresie wegetacji.

Kwitnienie:

Fiołek wonny kwitnie zazwyczaj od kwietnia do czerwca, ale w zależności od warunków klimatycznych i uprawy, może kwitnąć także w innych miesiącach. Kwiaty fiołka wonnego są małe, ale bardzo charakterystyczne - mają pięć płatków w kolorze fioletowym, białym lub różowym, z ciemniejszą żyłką w środku. Kwiaty te są niezwykle pachnące i bardzo popularne w kwiaciarstwie i dekoracjach.

Fiołek wonny kwitnie tylko przez krótki okres czasu, ale jego kwiaty są bardzo dekoracyjne i dają charakterystyczny kolor i zapach w ogrodzie. Aby przedłużyć okres kwitnienia, warto regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, co pobudzi roślinę do produkcji kolejnych pąków kwiatowych.


Rozmnażanie:

Fiołek wonny można rozmnażać przez podział kęp wczesną wiosną lub późną jesienią. Można też rozmnażać go z nasion.

Sadzenie:

Fiołki sadzi się zazwyczaj wiosną lub jesienią. Rośliny powinny być sadzone w odstępach co najmniej 15-20 cm, a korzenie należy przyciąć do długości około 10-15 cm przed sadzeniem.


Zimowanie:

Fiołek wonny jest rośliną mrozoodporną, ale w zimie należy zabezpieczyć go przed silnymi mrozami mulczując go ściółką z liści lub agrowłókniną.


Pielęgnacja:

Fiołek wonny jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymaga intensywnej pielęgnacji. 

Należy jednak regularnie usuwać przekwitłe kwiaty oraz przycinać starsze i uschnięte liście, co pobudza roślinę do produkcji nowych pędów i kwiatów.


Ciekawostki:

  • Symbolika - Fiołek wonny jest symbolem skromności, delikatności i miłości. W Victorii epoce fiołek wonny był często używany jako symbol romantycznej miłości.
  • Właściwości lecznicze - Fiołek wonny ma właściwości lecznicze i jest wykorzystywany w ziołolecznictwie. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także działa uspokajająco i rozkurczająco.
  • Zastosowanie w perfumiarstwie - Olejek eteryczny pozyskiwany z fiołka wonnego jest wykorzystywany w perfumiarstwie i kosmetyce, ze względu na swój intensywny i przyjemny zapach.
  • Zwyczaje ludowe - W niektórych krajach ludzie wierzą, że fiołek wonny ma właściwości magiczne i ochronne. W Polsce fiołki wonne były często sadzone na grobach, ponieważ uważano, że chronią duszę zmarłego przed złymi duchami.
  • Gatunek zagrożony - Fiołek wonny jest gatunkiem zagrożonym i objętym ochroną prawną. Jego populacja zmniejsza się w wyniku niszczenia siedlisk naturalnych i zanieczyszczenia środowiska.