świat roślin

Bluszcz pospolity w domu – odpowiednia pielęgnacja!

Kwiaty doniczkowe kwiat doniczkowy rośliny doniczkowe bluszcz bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity w domu – odpowiednia pielęgnacja!

Bluszcz pospolity (Hedera Helix) jest pnączem łatwym w uprawie, a dodatkowo jest bardzo dekoracyjny i dzięki temu coraz częściej pojawia się w mieszkaniach. Pojedyncze pędy wydłużają się nawet do 40 cm w ciągu roku i osiągają nawet 250 cm długości.. Pochodzi z Europy i Azji Mniejszej.


Stanowisko:

Cieniste lub półcieniste. Bluszcz nie lubi miejsc mocno nasłonecznionych.

Za mała ilość światła spowoduje wyciąganie się bezlistnych pędów.

Stanowisko przewiewne.


Temperatura:

Odpowiednia temperatura to 18 – 20 st. C.


Podłoże:

Uniwersalne do kwiatów doniczkowych, przepuszczalne, żyzne.


Podlewanie i zraszanie:

Roślinę należy podlewać tak, aby ziemia w doniczce nie była zbyt mokra ani zbyt sucha.

Bluszcz nie lubi przelewania, ponieważ jego korzenie są delikatne i szybko gniją. Źle znosi również nawet lekkie przesuszenie podłoża.

Nadmiar wody w podstawce należy wylewać.

Liście bluszczu powinny być zraszane.


Nawożenie:

Nawożenie powinno odbywać się co 2 tygodnie od kwietnia do października. Najlepiej nawozić go nawozem wieloskładnikowym lub przeznaczonym dla roślin liściowych.


Rozmnażanie:

Bluszcz rozmnaża się za pomocą pędów z powietrznymi korzeniami lub przez sadzonki wierzchołkowe, które umieszcza się w doniczce ze świeżym, wilgotnym podłożem.


Przesadzanie:

Młode egzemplarze przesadza się raz w roku. Starszym roślinom warto wymieniać wierzchnią warstwę podłoża raz w roku i przesadzać całość co 2 – 3 lata w okresie wiosennym.


  • Bluszcz nie lubi kurzu na liściach, dlatego powinno się je często przecierać wilgotną ściereczką. Wskazane jest również mycie pod prysznicem.
  • Bluszcz jest trujący i może powodować podrażnienie spojówki oka, podrażnienie skóry lub błon śluzowych. Z tego powodu przy jego pielęgnacji należy zakładać rękawiczki.
  • Bluszcz pospolity bardzo lubi przycinanie, a w miejscu cięcia szybko pojawiają się młode zielone pędy z zielonymi listkami.