świat roślin

Muchołówka – odpowiednia pielęgnacja!

Kwiaty doniczkowe roślina doniczkowa kwiaty doniczkowe Muchołówka Muchołówka pielęgnacja

Muchołówka – odpowiednia pielęgnacja!

Muchołówka – odpowiednia pielęgnacja!

Należy do rodziny Rosiczkowatych. Jest rośliną owadożerną i skomplikowaną w uprawie, ponieważ jest bardzo kapryśna. Pochodzi z Karoliny Północnej i Południowej.

Łodygi muchołówki osiągają do 25 cm, natomiast części pułapkowe do 4 cm.

Muchołówka skutecznie wyłapuje owady, dzięki pułapkom znajdującym się na końcach blaszek liściowych. Insekty są zwabiane między innymi przez zapach oraz intensywne kolory pułapek, które najczęściej są czerwone i szybko reagują na dotyk owada.

Pułapka zamyka się w kilka sekund, a owad jest trawiony nawet przez ponad tydzień. Po przetrawieniu pułapka ponownie otwiera się, ale rzadko jest zdolna do ponownego zwabienia owada. Pułapki mają również określoną żywotność i może zamykać się i otwierać tylko określoną ilość razy, dlatego nie powinno się prowokować rośliny bez potrzeby.

Kwiaty muchołówki nie są zbyt atrakcyjne. Kwitną na biało i są bardzo małe. Nie powinno się dopuścić do pojawienia się kwiatów, ponieważ jest to bardzo duży wysiłek dla rośliny i może po tym zamrzeć.

Podłoże:

Podłoże powinno być torfowe o pH 4 – 5 z domieszką gruboziarnistego piasku (2:1). Należy również zapewnić drenaż.

Stanowisko:

Muchołówki potrzebują bardzo dużo światła, najlepiej postawić je na południowym lub południowo – wschodnim oknie.

Dzięki zapewnieniu odpowiedniej ilości światła roślina nabiera intensywnego ubarwienia, dzięki czemu bardziej zwabia do siebie owady.

Doniczka w której rośnie muchołówka powinna być szklana.

Optymalna temperatura to 25 – 28 st. C. Latem można wystawić ją na balkon lub taras.

Podlewanie:

Muchołówki nie należy ani przesuszać ani przelewać. Wodę najlepiej nalewać do podstawki i poczekać ok godziny, aż roślina sama wchłonie odpowiednią ilość. Pozostałą wodę należy wylać.

Woda do podlewania powinna być destylowana, deszczówka lub przegotowana i odstana woda z kranu.

W zimie (grudzień – styczeń) podlewanie należy ograniczyć do minimum i przenieść roślinę do chłodniejszego pomieszczenia w którym temperatura nie jest wyższa niż 10 st. C, np.: do garażu lub piwnicy.

Pielęgnacja:

Rośliny nie należy nawozić ani dokarmiać, ponieważ owady lub pajęczaki, które zjada dostarcza jej odpowiednia ilość substancji odżywczych.

Uschnięte liście lub pułapki należy usuwać.

Muchołówkę przesadza się co ok. 3 lata. Należy wtedy wymienić całe podłoże oraz wymienić doniczkę na większą. Można to robić w dowolnej porze roku.

Nie należy dotykać muchołówki, ponieważ roślina bardzo tego nie lubi.