świat roślin

Szeflera – odpowiednia pielęgnacja!

Kwiaty doniczkowe rośliny doniczkowe kwiaty doniczkowe Szeflera Szeflera pielęgnacja

Szeflera – odpowiednia pielęgnacja!

Szeflera pochodzi z Azji i Australii. W warunkach naturalnych dorasta nawet do 40 metrów! W uprawie doniczkowej jest rośliną bardzo ozdobną, ma długie i cienkie łodygi na których znajdują się listki o długości do 15 cm przypominające parasolki. Roślina dorasta do 150 cm wysokości, dlatego starsze szeflery potrzebują podpórek, np.: z pędów bambusa.

Stanowisko:

Odpowiednie stanowisko dla szeflery powinno być półcieniste lub słoneczne, ale roślina nie powinna być bezpośrednio narażona na promienie słoneczne.

Zbyt mała ilość światła powoduje, że liście szeflery zaczynają więdnąć, żółknąć lub odpadać.

Odpowiednia temperatura dla niej to 20 – 24 st. C. W zimie temperatura nie powinna spadać poniżej 10 st. C.

Szeflera zacznie gubić liście, jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniej wilgotności powietrza lub zostanie przelana. Źle znosi również przeciągi i zbyt niskie temperatury w pomieszczeniu.

Podłoże:

Podłoże powinno być uniwersalne, gliniaste lub torfowe.

Podlewanie i zraszanie:

Szeflera nie lubi mokrej ziemi, czyli przelewania, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Nadmiar wody znajdujący się w podstawce należy od razu usuwać. Podłoże w doniczce powinno być cały czas lekko wilgotne. Roślina ta znosi również krótkotrwały brak wody.

W okresie letnim szeflerę wart zraszać, nawet 3 – 4 razy w tygodniu.

Przesadzanie:

Roślinę tą przesadza się wiosną. Młode egzemplarze należy przesadzać co rok, natomiast starsze, co 2 – 3 lata lub kiedy widać, że roślina wymaga większej doniczki, np.: gubi liście lub korzenie przestają mieścić się w doniczce.

Pielęgnacja:

Jeżeli chcemy ukształtować szeflerę, należy przycinać jej pędy, jednak często kształtowanie nie przynosi upragnionych efektów. Obcięte pędy można ukorzenić w wodzie.

Przycinanie najlepiej wykonywać wczesną wiosną.

Szeflera nie lubi przestawiania.

Liście należy regularnie czyścić z kurzu. Należy robić to przy pomocy wilgotnej ściereczki. Nie ma przeciwwskazań do stosowania również środków nabłyszczających.

Nawożenie:

W okresie letnim szeflerę warto nawozić płynnym nawozem wieloskładnikowym, raz na 2 tygodnie. Najlepiej stosować również odżywki dla roślin o dekoracyjnych liściach.


  • W warunkach domowych szeflera nie kwitnie.