świat roślin

Medinilla wspaniała – pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Kwiaty doniczkowe rośliny doniczkowe kwiaty doniczkowe Medinilla wspaniała Medinilla

Medinilla wspaniała – pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Medinilla wspaniała – pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Jest to bardzo ozdobna roślina doniczkowa pochodząca z Filipin. W warunkach naturalnych dorasta do 3 metrów, natomiast w uprawie doniczkowej do 1,5 metra. Jest rośliną rozłożystą, dlatego wymaga sporo miejsca.

Roślina ta ma skórzaste, owalne liście.

Stanowisko:

Miejsce w którym będzie stała medinilla powinno być jasne, rozproszone, a roślina nie może być bezpośrednio narażona na promienie słoneczne, ponieważ może to spowodować poparzenie liści.

Temperatura:

Odpowiednia temperatura dla niej to 20 – 27 st. C. W stanie spoczynku (październik – luty) roślinę powinno przenieść się do chłodniejszego pomieszczenia (ok. 15 st. C.)

Podłoże:

Podłoże powinno być przepuszczalne, lekkie, żyzne z dodatkiem, np.: kory. Ciężka gleba może spowodować obumarcie rośliny.

Podlewanie i zraszanie:

Medinillę podlewa się w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi trochę przeschnie. Rośliny tej nie należy przelewać, ponieważ korzenie mogą zacząć gnić.

W zimie należy ograniczyć podlewanie, a podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne. W tym okresie należy ją również często zraszać, ponieważ zapobiega to brązowieniu końcówek liści.

Doniczkę z tą rośliną można postawić na podstawce wypełnionej kamyczkami lub drenażem, ale doniczka nie może dotykać lustra wody.

Medinilla bardzo lubi zraszanie, jednak należy uważać, aby nie zmoczyć kwiatów.

Kwitnienie:

Kwiaty to zwisające grona z intensywnie różowymi kwiatuszkami z żółtymi pręcikami. Mogą mieć nawet 35 – 40 cm. Medinilla zaczyna kwitnąć już wczesną wiosną (marzec / kwiecień), a kwiaty utrzymują się przez parę tygodni. Z czasem kwiaty zmieniają się w owocostan, który jest piękną ozdobą przez całe lato.

Przekwitnięte kwiatostany należy regularnie usuwać, ponieważ osłabiają kwitnienie.

Podczas kwitnienia pędy kwiatowe warto podpierać, np.: pędami bambusa.

Rozmnażanie:

Można ją rozmnożyć przez nasiona, ale jest to dosyć trudne. Nasiona znajdują się w zawiązanych przez medinillę owoców. Wysiewa się je na ziemię w doniczce i należy utrzymywać stałą wysoką wilgotność powietrza i ziemi. Doniczkę z nasionami należy trzymać w temperaturze 21 – 24 st. C.

Ciekawostka:

Medinilla podczas kwitnienia nie może być przestawiana, ponieważ zacznie gubić pąki kwiatowe.

Na niedobór światła lub brak okresu spoczynku roślina zareaguje zahamowaniem kwitnienia.

Medinilla nie lubi dotykania i przeciągów!