świat roślin

Grubosz, czyli drzewko szczęścia, drzewko pieniędzy

Kwiaty doniczkowe grubosz drzewko szczęścia

Grubosz, czyli drzewko szczęścia, drzewko pieniędzy

Grubosz jajowaty (Crassula ovata), czyli grubosz owalny / srebrzysty. Jest to roślina bardzo popularna i łatwa w uprawie. Jest sukulentem z rodziny gruboszuwatych. Pochodzi z Afryki Południowej. W warunkach naturalnych osiąga nawet 4 metry, natomiast w uprawie doniczkowej dorasta najwyżej do 1 metra.

Drzewko szczęścia rośnie dosyć wolno.

Odpowiednie miejsce i pielęgnacja

Roślina ta liczy ponad 200 gatunków i należy do  tzw. soczystych roślin, podobnie jak kaktusy czy aloes. Wodę gromadzi głównie w grubych liściach i w łodydze.

W zależności od odmiany Grubosze lubią dobrze nasłonecznione miejsca, nie znoszą zalania. Podlewamy go dopiero, jak podłoże w doniczce całkowicie wyschnie. W zależności od jakości powietrza warto spróbować również zraszania rośliny.

Przy dużej ilości mocnych promieni słonecznych liście stają się czerwone. Drzewko szczęścia o zielonych listkach nie lubi bezpośredniego słońca, doskonale znoszą warunki na parapetach okien wychodzących na północny wschód. Natomiast Grubosze o srebrzystych liściach powinny znajdować się w odległości ok. 1 m, od okna, przy południowo – zachodniej lub zachodniej ekspozycji. Nie powinien znajdować się bezpośrednio przy grzejniku.

Drzewko szczęścia bardzo dobrze znosi suche powietrze, a najlepiej czuje się i rośnie w temperaturze 20 – 22°C. Zimą lepiej przenieść go do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia.

Przycinanie Grubosza powoduje pojawienie się dwóch nowych liści z pąka.

Grubosz wymaga przepuszczalnego podłoża z dodatkiem piasku, bez domieszki torfu. Na dnie musi być ułożona warstwa drenażu.

Drzewko powinno zasilać się odżywką, najlepiej płynną, stosowaną do sukulentów lub kaktusów. Zapewnia to zdrowy wygląd rośliny.

Kwitnienie

Drobne kwiaty Grubosza pojawiają się zazwyczaj na końcach pędów starszych egzemplarzy. Niektóre egzemplarze tej rośliny nie kwitną w ogóle. Dużo zależy od pielęgnacji rośliny.

Rozmnażanie

Odcięte wierzchołki ukorzenia się w wilgotnym podłożu.

Przesadzanie

Przesadzanie powinno nastąpić dopiero, jak korzenie nie będą mieścić się w doniczce.

Grubosz drzewiasty jest bardzo często mylony z gruboszem jajowatym, rozróżniają je jedynie okrągłe, a nie owalne liście. Do najczęściej spotykanych odmian należą ‚Gollum’ lub ‚Hobbit’ o liściach cylindrycznych zwiniętych w trąbkę, rzadziej spotyka się odmiany o liściach barwnych, np. ‚Tricolor’, ‘Hummel’s Sunset’, ‘Variegata’.

Ciekawostki:

Sok znajdujący się w Gruboszu pozwala wyleczyć opryszczkę.