świat roślin

Sansewieria – roślina doniczkowa oczyszczająca powietrze z toksyn i zanieczyszczeń!

Kwiaty doniczkowe kwiat doniczkowy rośliny doniczkowe Sansewieria Sansewieria pielęgnacja roslina oczyszczająca powietrze

Sansewieria – roślina doniczkowa oczyszczająca powietrze z toksyn i zanieczyszczeń!

Sansewieria zwana jest również językami teściowej lub wężownicą. Pochodzi z Azji lub Afryki. Niektóre odmiany mogą dorastać nawet do 1,5 metra wysokości, a gatunki karłowate do 30 cm.

Roślina ta jest łatwa w pielęgnacji i rozmnażaniu, a na dodatek bardzo ładnie wygląda.

Doskonale sprawdzą się u osób, które zaczynają dopiero przygodę z roślinami doniczkowymi lub u osób zapracowanych.

Sansewieria posiada zielone, mieczowate liście ozdobione paskami. Niektóre odmiany posiadają liście z żółtymi brzegami lub wielokolorowe. Liście oczyszczamy przy pomocy wilgotnej szmatki, nie należy stosować nabłyszczaczy.

Stanowisko:

Miejsce w którym stoi sansewieria może być półcieniste, lecz roślina ta lepiej czuje się na stanowisku jasnym i widnym, jednak należy uważać, aby słońce nie popaliło liści.

Podłoże:

Gleba w które posadzona jest sansewieria powinna być przepuszczalna, a odpowiednia doniczka powinna mieć dziurki, aby woda mogła odcieknąć po podlewaniu.

Podlewanie:

Roślina ta może wytrzymać bez wody nawet 3 tygodnie, lecz wtedy liście mogą stawać się matowe, brązowe i z czasem będą zasychać. Dlatego należy podlewać ją co najmniej 1 raz w tygodniu, a w zimie 1 raz na 22 – 23 dni. Nadmiar wody spowoduje gnicie liści.

Temperatura i wilgotność:

Odpowiednia temperatura dla niej to 20 – 24 st. C, lecz w okresie zimowym należy uważać, aby temperatura nie spadła poniżej 15 st. C.

Sansewieria lubi suche powietrze. 

Dodatkowo oczyszcza je z toksyn i zanieczyszczeń, ponieważ pochłania dwutlenek węgla i uwalnia tlen. Usuwa również formaldehyd i benzen, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Ustawiona w sypialni zapewnia zdrowy i głęboki sen.