świat roślin

Hippeastrum (zwartnica) – odpowiednia pielęgnacja

Kwiaty doniczkowe

Hippeastrum (zwartnica) – odpowiednia pielęgnacja

Hippeastrum jest to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych. Bardzo często pojawia się w sklepach późną jesienią i zimą. Jest rośliną o małych wymaganiach pielęgnacyjnych. Osiąga ok. 50 cm wysokości.

Hippeastrum bardzo często mylony jest z amarylisem.


Stanowisko:

Zasadzonym cebulkom do okresu kwitnienia należy zapewnić dużą ilość światła i temperaturę ok. 22 st. C. W momencie, kiedy pojawią się pączki roślinę należy umieścić w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi maksymalnie 18 st. C.


Podłoże:

Żyzne przeznaczone dla kwitnących roślin doniczkowych.


Podlewanie:

Na początku po posadzeniu cebulki roślinę należy podlewać oszczędnie. Ilość wody należy zwiększyć dopiero w momencie, kiedy pojawią się pędy. Regularne podlewanie i odpowiednia ilość wody pozwoli roślinie odpowiednio wybarwić kwiaty.


Kwitnienie:

Hippeastrum kwitnie późną jesienią i zimą w zależności od tego, kiedy cebulka zostanie przeniesiona w stan spoczynku. Kwiaty tej rośliny mają piękne, intensywne kolory. Zazwyczaj ma maksymalnie 4 kwiaty.

Kwiaty mogą osiągać nawet 30 cm średnicy.


Co zrobić po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu należy od razu usunąć kwiaty i pozostawić łodygę, która razem z liśćmi powinna sama uschnąć – w ten sposób wszystkie składniki odżywcze ponownie zbiorą się w cebulce. Zazwyczaj ten okres spoczynku rozpoczyna się w sierpniu lub wrześniu. Następnie cebulkę należy wyjąć z podłoża i położyć w suchym, ciemnym, chłodnym miejscu i pozostawić ją na minimum 8 tygodni. Po upływie tego czasu roślinę można ponownie posadzić w doniczce ze świeżym podłożem, rozpocząć podlewanie i zapewnić jej miejsce w jasnym i ciepłym pomieszczeniu.


! Nie wolno dopuścić do zawiązania się nasion, ponieważ to bardzo osłabia cebulkę.

Nawożenie:

Hippeastrum należy nawozić raz na 2 tygodnie nawozem przeznaczonym  dla roślin kwitnących.

Roślinę należy nawozić tylko w czasie kwitnienia.


Rozmnażanie:

Z czasem przy cebuli matecznej mogą zacząć pojawiać się małe cebulki przybyszowe. Rozmnażać można tylko te cebulki, które posiadają korzonki i co najmniej 4 listki. Następnie sadzi się je po 1 do każdej doniczki i postępujemy tak samo jak z cebulą mateczną.

Rozmnażanie i ponowną pielęgnacje po okresie spoczynku zazwyczaj przeprowadza się pod koniec listopada lub na początku grudnia.

Cebula posadzona w październiku daje szansę na kwitnienie w czasie Bożego Narodzenia i może być ozdobą świątecznego domu.