świat roślin

Zamiokulkas Zamiolistny

Kwiaty doniczkowe Zamiokulkas Zamiolistny Zamiokulkas pielęgnacja zamiokulkas rośliny doniczkowe kwiaty doniczkowe pielęgnacja kwiatów

Zamiokulkas Zamiolistny

W warunkach naturalnych występuje w Tanzanii oraz na Wyspie Zanzibar. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa Zamia (rodzaj paproci). Rośnie powoli, jednak może osiągnąć nawet 100 cm wysokości. Rocznie wypuszcza do 7 nowych listków.

Zamiokulkas jest łatwy w uprawie, nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i nawożenia. Jest odporny na złe warunki oraz małą ilość światła i wody, przez co zyskał miano żelaznej rośliny. Nie jest wybredny również co do wilgotności powietrza. Rośnie zarówno w miejscach, gdzie powietrze jest wilgotne, jak i suche.

Zamiokulkas ma listki jajowato – eliptyczne, lekko zaostrzone na końcach. Szerokość listków to 3 – 4 cm, natomiast długość do 9 cm.

Stanowisko:

Odpowiednie stanowisko dla zamiokulkasa powinno być półcieniste lub cieniste. Należy jednak obserwować roślinę, ponieważ zbyt duży niedobór światła może powodować, że liście będą nabierać jasnozielonej barwy i będą się wyciągać. Natomiast jeżeli roślina będzie stała w miejscu, gdzie jest mocne słońce – na jej liściach zaczną pojawiać się brązowe plamy.

Podlewanie:

Zamiokulkas gromadzi wodę w liściach i podziemnych kłączach. To właśnie dlatego może wytrzymać bez podlewania nawet kilka tygodni. Najlepiej podlewać go, gdy ziemia w doniczce będzie sucha. Po podlaniu podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Należy bardzo uważać, aby podlewając roślinę, nie przelać jej, ponieważ może to spowodować opadanie liści oraz gnicie kłączy, a w końcu zamieranie rośliny. Zimą należy ograniczyć podlewanie.

Podczas podlewania rośliny należy również uważać, aby nie zmoczyć liści, ponieważ pozostające osady wapnia mogą odebrać im blask i skutecznie zepsuć ich wygląd.

Podłoże:

Roślina ta powinna mieć podłoże dobrze przepuszczalne i żyzne. Powinna być również posadzona w kamionkowej donicy.

Temperatura i wilgotność:

Odpowiednia temperatura dla tej rośliny to 21 – 26 st. C. W zimie zamiokulkas dobrze znosi spadki temperatur nawet do 16 st. C. Jeżeli będzie narażony na przebywanie w pomieszczeniu poniżej 5 st. C., to roślina zgnije. Zamiokulkasa nie należy również narażać na przeciągi.

Kwitnienie:

Zamiokulkas kwitnie rzadko w warunkach domowych, może to i lepiej, ponieważ kwiaty tej rośliny nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Wyglądają jak kolba o długości około 5 cm, która wystaje spomiędzy liści.Stopniowo żółkniejące liście są objawem starzenia się rośliny.

Cena w sklepach zależy od wielkości rośliny i waha się od 20 do 85 zł.