świat roślin

Anigozanthos / Anigozantos / Kangurza łapa – pielęgnacja i ciekawostka na jego temat!

Kwiaty doniczkowe roślina doniczkowa rośliny doniczkowe Anigozanthos Anigozantos Kangurza łapa

Anigozanthos / Anigozantos / Kangurza łapa – pielęgnacja i ciekawostka na jego temat!

Anigozantos pochodzi z Australii, gdzie jest rośliną chronioną. W Polsce zazwyczaj uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Roślina dorasta do 50 – 60 cm wysokości. Liście mają nawet 40 cm długości, są koloru zielonego lub zielonoszarego i tworzą rozety przypominające trawy. Anigozantos nazywany jest kangurzą łapą ze względu na kształt kwiatów.


Stanowisko:

Ciepłe, słoneczne o rozproszonym świetle lub bezpośrednie. Zbyt mała ilość światła spowoduje, że roślina nie zakwitnie. Zimą roślinie należy zapewnić stanowisko na parapecie okna zachodniego lub południowego.


Podłoże:

Żyzne, przepuszczalne, gliniaste.


Podlewanie:

Anigozantos powinien być podlewany w momencie, gdy podłoże w doniczce lekko przeschnie. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na zbyt dużą ilość wody i w momencie, kiedy zostanie przelana jej liście zaczną więdnąć, a korzenie gnić, co w ostateczności doprowadza do obumarcia rośliny. Zimą  Anigozantos powinien być podlewany oszczędnie. 


Nawożenie:

Roślinę należy nawozić w okresie od marca do września co 2 - 3 tygodnie. Najlepiej stosować nawóz uniwersalny lub przeznaczony dla roślin kwitnących.


Kwitnienie:

Anigozantos kwitnie latem. Kwiaty wyrastają na długich, cienkich łodygach i pokryte są delikatnym meszkiem (występującym również na łodygach). Przekwitnięte i zaschnięte kwiaty należy regularnie usuwać, a łodygi wycinać u nasady – spowoduje to bardzie obfite kwitnienie rośliny.


Przesadzanie:

Roślinę przesadza się na wiosnę w momencie, gdy ma za mało miejsca w doniczce. Nie należy robić tego zbyt często, ponieważ roślina nie lubi przesadzania.


Rozmnażanie:

Anigozantos rozmnaża się poprzez podział rośliny.


Ciekawostka:

Roślina bardzo często wykorzystywana jest we florystyce do tworzenia bukietów i kompozycji kwiatowych.