świat roślin

Paprotka – zobacz jak ją odpowiednio pielęgnować!

Kwiaty doniczkowe kwiat doniczkowy paprotka paprotka pielęgnacja

Paprotka – zobacz jak ją odpowiednio pielęgnować!

Paprotka jest najpopularniejszą rośliną doniczkową. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji i dlatego warto wiedzieć jak o nią dbać, aby była piękna i bujnie rosła.

Światło

Roślina ta lubi miejsca zacienione lub widne, ale na pewno nie powinna być narażona na bezpośrednie słońce. Nie powinna stać na południowym oknie.

Podłoże

Podłoże powinno być przepuszczalne i żyzne o lekko kwaśnym odczynie pH. Odpowiednią ziemię do paprotek można kupić w sklepie ogrodniczym.

Podlewanie

Paprotkę należy systematycznie podlewać, ponieważ źle znosi przesuszanie podłoża, ale nie znosi również zbyt mokrej ziemi. Najlepiej podlewać ją co 2 – 3 dni miękką, odstaną wodą. Zimą należy ograniczyć podlewanie. Paprotka bardzo lubi częste zraszanie.

Temperatura i wilgotność

Paprotka najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej, czyli 18 – 22 st. C. W zimie najlepsza temperatura to około 17 st. C. Wilgotność powietrza powinna być wysoka, nawet do 70 %.

Gdy temperatura w pomieszczeniu jest za wysoka, a wilgotność zbyt niska, paprotka może chorować lub uschnąć. Dlatego w zimie powinna stać daleko od kaloryfera, lub innego źródła ciepła. Doniczka powinna być umieszczona na podstawce z której po podlaniu należy usunąć wodę.

Przesadzanie

Paprotkę należy przesadzać na wiosnę. Roślina ta lubi ciasne doniczki, dlatego przesadzać ją należy dopiero w momencie, gdy doniczka jest wyraźnie za mała.

Paprotki bardzo lubią słabą herbatę, podlewaj ją co drugi raz, a paprotka będzie pięknie wyglądać.