świat roślin

Zielistka- pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Kwiaty doniczkowe rośliny doniczkowe pielęgnacja roślin zielistka zielistka pielęgnacja

Zielistka- pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Zielistka jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Pochodzi z Afryki Południowej. Osiąga wysokość do 50 cm. Doskonale rozwija się w temperaturze pokojowej, czyli ok. 20 – 22 st. C.

Roślina ta nadaje się doskonale zarówno do miejsc nasłonecznionych, jak i zacienionych. Jednak należy pamiętać, że zielistka w miejscu mało nasłonecznionym może stracić białe paski na liściach, natomiast, gdy narażona jest na silne promienie słoneczne, może dojść do poparzenia liści.

W okresie intensywnego wzrostu, tzn. od lutego do września wymaga częstszego podlewania (2 – 3 razy w tygodniu) natomiast w zimie należy ograniczyć podlewanie. Bardzo lubi zraszanie.

Zielistka dobrze znosi przesuszenie, ponieważ magazynuje wodę i składniki pokarmowe w bulwach korzeniowych.

Zielistka ma kwiaty drobne, gwiazdkowate o średnicy ok. 2 cm, koloru białego. Kwitnie zazwyczaj w marcu i kwietniu.

Roślina ta oprócz tego, że jest ładną ozdobą mieszkania, pomaga również oczyścić powietrze z takich substancji trujących jak: formaldehyd, toluen, amoniak i ksylen.

Zielistkę najlepiej rozmnażać z sadzonek rozłogowych. Najlepszym czasem na rozmnażanie tej rośliny jest kwiecień, maj i czerwiec oraz sierpień. Sadzonki należy wysadzać od razu do ziemi. Bardzo łatwo się ukorzeniają.

Zielistkę najlepiej uprawiać w wiszących doniczkach lub ustawiać na wysokich meblach. Jest to kwiatek, który bardzo rzadko choruje, ponieważ szkodniki jej nie lubią. Najczęściej powodem złej kondycji i wyglądu zielistki jest nadmierne podlewanie lub przesuszenie rośliny.

Z liści kwiatka należy systematycznie usuwać zabrudzenia i kurz przy pomocy wilgotnej ściereczki.

Końcówki liści zielistki bardzo lubią zjadać koty.