świat roślin

Kroton – roślina o kolorowych liściach

Kwiaty doniczkowe roślina doniczkowa kroton kroton pielęgnacja

Kroton – roślina o kolorowych liściach

Kroton – roślina o kolorowych liściach

Kroton jest rośliną doniczkową nie łatwą w uprawie, ale mimo tego bardzo często zdobi wnętrza w domach.

Najczęściej uprawianą odmianą jest kroton pstry, który nazywany jest również trójskrzynem. Ma bardzo barwne i błyszczące liście. Właśnie te cechy wyróżniają go spośród innych roślin.

Zazwyczaj na liściach dominują takie kolory jak: pomarańczowy, żółty, zielony oraz brązowy, może pojawić się również kolor biały. Na liściach możemy zauważyć również różne wzory, np.: kropki, plamki, smugi lub obrzeżenia.

Kroton pstry pochodzi z Malezji oraz Azji Południowej. W warunkach domowych osiąga 1 – 1,5 m. wysokości. Do Europy trafił w XIX wieku.

Ta piękna roślina ma spore wymagania:

– temperatura pokojowa powinna wynosić 20 – 23 st. C.

– miejsce jasne, ale nie nasłonecznione

– nie lubi zmian temperatury poniżej 15 st. C.

– stale wilgotne podłoże

– podwyższona wilgotność powietrza

– codzienne zraszanie

Kroton pstry, który stoi w zbyt ciemnym miejscu najczęściej zmienia barwy na zielony, natomiast jeżeli ma za zimno to gubi liście.

Należy uważać również na to, aby kroton nie był narażony na zbyt intensywne promienie słońca, ponieważ może to prowadzić do poparzenia liści.

Kroton powinien być podlewany często, a ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, jednak należy uważać, aby woda nie zalegała w podstawce. Zbyt mokre podłoże może powodować gnicie korzeni, przez co roślina powoli obumiera.

Woda, którą podlewa się tą roślinę powinna być przegotowana i mieć temperaturę pokojową.

Przesuszenie krotona powoduje więdnięcie liści i zasuszanie ich końcówek. Kroton w ten sam sposób reaguje na zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, które oprócz złego stanu liści może doprowadzić do ataku szkodników, np.: przędziorków.

Kroton bardzo nie lubi dymu papierosowego oraz przeciągów. Nawet najmniejszy zimowy przeciąg może spowodować gubienie liści u krotona.

Najgorszym okresem dla krotonów jest zima. Wynika to z małej ilości światła oraz suchego powietrza. Aby kroton wyglądał pięknie nawet w tym okresie należy postawić nawilżacz powietrza.

Kurz występujący na liściach należy usuwać wilgotną ściereczką. Warto również 1 raz w tygodniu robić krotonowi prysznic.

Kroton wypuści młode pędy, jeżeli lekko natniemy jego łodygę ok. 1 cm pod „oczkiem”. Należy jednak pamiętać, że sok, który wypływa z krotona jest szkodliwy i może doprowadzić do zaczerwienia skóry lub wysypki.