świat roślin

Senecio peregrinus – roślina z „delfinkami”

Kwiaty doniczkowe

Senecio peregrinus – roślina z „delfinkami”

Senecio peregrinus to sukulent, którego liście wyglądają jak małe wodne ssaki. Najbardziej widoczne są u dorosłych okazów. 


Jak każdy sukulent, roślina magazynuje wodę w korzeniach, łodygach i liściach. 

Pielęgnacja:

Roślinę należy podlewać raz w tygodniu, przed każdym podlaniem ziemia w doniczce powinna lekko przeschnąć. Zbyt mokre podłoże spowoduje gnicie korzeni. W czasie zimy podlewanie należy ograniczyć do 1 – 2 razy w miesiącu.


Odpowiednie stanowisko dla tego sukulenta to miejsce o rozproszonym świetle. Nie może być narażony na bezpośrednie mocne promienie słoneczne.


Podłoże powinno być przepuszczalne.


Temperatura w pomieszczeniu, gdzie stoi Senecio peregrinus powinna wynosić 19 – 22 st. C. W okresie zimowym nie należy narażać rośliny na spadek temperatury poniżej 14 st C.


Rozmnażanie rośliny jest bardzo proste – wystarczy umieścić pojedyncze „delfinki” w wilgotnym podłożu lub w małym pojemniku z wodą (oczywiście w wodzie zanurzone mogą być tylko końcówki listków).


Sukulent kwitnie głównie w okresie jesiennym. Jego kwiaty wyrastają na cienkich i długich łodygach, a z pąku pojawia się biały kwiat z licznymi czerwonymi pręcikami.