świat roślin

Podstawowe zasady pielęgnacji roślin doniczkowych

Porady kwiat doniczkowy rośliny doniczkowe pielęgnacja roślin pielęgnacja kwiatów

Podstawowe zasady pielęgnacji roślin doniczkowych

Podstawowe zasady pielęgnacji roślin doniczkowych

Każda roślina potrzebuje optymalnych warunków do wzrostu, niektórzy śpiewają do kwiatków, mówią do nich oraz puszczają im odpowiednia muzykę, ale czy to naprawdę działa ?

Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji roślin doniczkowych, aby zachwycały pięknym wyglądem.

Światło

Jest to pierwsza i jedna z najważniejszych zasad pielęgnacji wszystkich roślin. Dlatego przed zakupem roślinki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej wymagania i dobrać odpowiednie stanowisko.

Pamiętać należy o tym, że rośliny mające liście ciemno zielone zawsze preferują rozproszone światło, a co za tym idzie – doniczkę z kwiatkiem należy ustawić w większej odległości od okna.

Zazwyczaj oznaką złego stanowiska jest brak kwitnięcia oraz zła kondycja liści, np.: żółknięcie.

Woda

Woda wypełnia roślinę w 90%, odpowiada za jej kwitnienie oraz kondycję i wzrost.

Zazwyczaj dużym problemem jest przesuszenie lub przelanie rośliny, dlatego należy uważnie zapoznać się z upodobaniami naszego ulubionego kwiatka oraz uważnie obserwować go.

Rezultatem zbyt niskiej wilgotności jest opadanie pąków, więdnięcie kwiatów oraz usychanie liści lub ich brązowienie.

Natomiast, gdy roślina zostanie przelana pojawia się pleśń i zgnilizna oraz wiotkie młode pędy.

Najlepszą wodą do podlewania kwiatków jest woda miękka, czyli przegotowana i najlepiej w temperaturze pokojowej.

Gleba

Podłoże w którym rośnie roślina odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ to właśnie z niej kwiatek pobiera składniki pokarmowe oraz wodę.

Pamiętajmy, że kupując roślinkę należy dobrze dobrać glebę, według jej upodobań.

Coraz częstszym rozwiązaniem jest stosowanie keramzytu na dno doniczki (warstwy drenażu), co skutecznie zabezpiecza roślinkę przed jej przelaniem.

Nawożenie

Roślina zazwyczaj podczas wzrostu potrzebuje więcej składników pokarmowych, które pobiera z gleby. To właśnie dzięki nim roślina rośnie, wzrasta jej system korzeniowy oraz kwitnie.

Nie należy nawozić rośliny, która znajduje się w stanie spoczynku zimowego – wtedy wystarczy jej tylko odpowiednie podlewanie.

Pamiętać należy o tym, że dobór nawozu powinien być dobrze przemyślany, ponieważ możemy roślinę „spalić”. Zazwyczaj nawozy chemiczne stosuje się co 2 – 3 tygodnie.

Ciekawostka: pozostawione liści i owoce doskonale zasilają glebę, które później roślina pobierze poprzez system korzeniowy.

Szkodniki

Kiedy naszego kwiatka zaczną atakować szkodniki, należy od razu wymienić im glebę. Należy również dokładnie oczyścić jej korzenie, a najlepiej zastosować do tego odpowiedni preparat. W ten sposób roślina zacznie odbudowywać swój system odpornościowy oraz korzeniowy.

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest bardzo ważna dla roślin. Dlatego w zimie doradza się spryskiwanie roślin wodą, które będą wyglądać znacznie zdrowiej. Zraszanie jest bardzo ważne w czasie zimowym, kiedy włączone jest ogrzewanie.