świat roślin

Storczyk – pielęgnacja i wszystkie niezbędne informacje

Kwiaty doniczkowe storczyk storczyk pielęgnacja rośliny doniczkowe

Storczyk – pielęgnacja i wszystkie niezbędne informacje

Storczyk – pielęgnacja i wszystkie niezbędne informacje

Storczyki to bez wątpienia najpopularniejsze i najpiękniejsze rośliny doniczkowe. Jednak, aby cieszyć się ich cudownym wyglądem, należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji.

Rośliny te nie lubią nadmiaru słońca, dlatego odpowiednim miejscem dla nich jest parapet od południowej lub wschodniej strony. W ciepłe dni można wystawić je na taras lub balkon, uważając na to, aby nie były narażone na zbyt ostre promienie słoneczne.

Jeżeli kwiaty już przekwitną i opadną, należy obciąć gałązkę nad pierwszym oczkiem, wtedy roślina stanie się silniejsza i szybciej podrośnie.

Podlewanie

Storczyki podlewać należy letnią wodą (najlepiej destylowaną), dopiero wtedy, gdy podłoże całkiem przeschnie. Warto również postawić je na 10 – 15 minut w takiej wodzie, a następnie wyjąć i poczekać, aż roślina obcieknie z nadmiaru wody. Po moczeniu roślinki, trzeba pamiętać o tym, aby postawić ją w tym samym miejscu, gdzie stała wcześniej. Przesadne podlewanie lub pozostawienie wody w podstawce, może doprowadzić do gnicia korzeni storczyka.

Należy pamięta, aby storczyki podlewać zawsze rano, ponieważ podłoże zdąży wtedy przeschnąć do wieczora.

Latem storczyk przed zakwitnięciem musi odpocząć około 5 tygodni. Warto wtedy obficie podlać go wodą, aby przepłukać dokładnie ziemię, a następnie należy wynieść go w chłodne miejsce i pozostawić na około 3 tygodnie bez podlewania.

Doniczka, w której rośnie storczyk powinna mieć dziurki na dnie, ponieważ zapobiega to zaleganiu wody.

Nawożenie

Aby storczyki pięknie zakwitły należy je również odpowiednio nawozić. Najlepiej stosować nawozy płynne. Szczególnie ważne to jest w okresie lata oraz po zimie.

Należy ściśle trzymać się dawkowania porcji nawozu podanej na opakowaniu, ponieważ zbyt duża ilość może zaszkodzić roślinie.

Dostarczanie nawozu może odbywać się również poprzez zraszanie liści.


Nie należy nawozić rośliny zaraz po przesadzeniu. W takiej sytuacji powinno się poczekać około miesiąca.

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym trzymamy storczyki jest również bardzo ważna. Powinna wahać się na poziomie 60%. Zbyt niska wilgotność może powodować zaschnięcie storczyków, a zbyt wysoka powoduje, że rośliny gniją.