świat roślin

Hoja – pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!!

Kwiaty doniczkowe kwiaty doniczkowe hoja hoja kwitnienie hoja pielęgnacja

Hoja – pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!!

Pochodzi z Australii i Azji.

Hoja to piękna roślina doniczkowa z uroczymi listkami i pachnącymi kwiatami. Jej pnącza potrzebują dużo miejsca do swobodnego rozrastania się. Z czasem potrzebuje podpórek. W naturze dorasta nawet do 5 – 6 metrów, natomiast w warunkach domowych pędy są krótsze.

Stanowisko:

Nie powinna stać na południowym oknie, najlepsze stanowisko dla niej to miejsce półcieniste lub z rozproszonym światłem.

Podłoże:

Gleba powinna być przepuszczalna, najlepiej torfowa z domieszką piasku. Najlepiej również zastosować drenaż, który utrzyma odpowiedni nadmiar wilgoci.

Podlewanie i zraszanie:

Hoja nie lubi przelewania, gdy tak się stanie jej liście stają się pomarszczone i żółte, natomiast korzenie szybko gniją. Najlepiej podlewać ją maksymalnie raz w tygodniu. W okresie zimowym – co 2 tygodnie. Lubi być podlewana deszczówką. Wskazane jest również zraszanie rośliny, jednak jeżeli na hoi są kwiaty – należy ich unikać podczas zraszania.

Temperatura:

Odpowiednia temperatura dla niej to 20 – 24 st. C, natomiast zimą 16 – 19 st. C. Hoja nie lubi przeciągów.

Kwitnienie:

Hoja kwitnie późną wiosną i latem. Jej kwiaty mają średnice ok. 1 cm w kolorze białym lub różowym, jak również fioletowym. Często przypominają odwrócone parasolki. Roślina może kwitnąć przez kilka tygodni, a przy odpowiedniej pielęgnacji nawet kilka miesięcy, w zależności od odmiany. Przekwitnięte kwiatostany należy usuwać.

Kwiaty hoi wydzielają charakterystyczny miodowy zapach.

Hoja nie powinna być przycinana, usuwać należy tylko uszkodzone lub chore łodygi i liście.

Ciekawostki:

Hoja bardzo nie lubi przestawiania.

Ze względu na intensywny zapach kwiatów, nie należy trzymać jej w sypialni, ponieważ najintensywniej pachnie wieczorem i w nocy.

Podczas kupowania hoi należy zwrócić uwagę, aby liście były błyszczące.