świat roślin

Żyworódka pierzasta (Kalanchoe Daigremontiana) – odpowiednia pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Kwiaty doniczkowe roślina doniczkowa rośliny doniczkowe Żyworódka Żyworódka pierzasta Kalanchoe Kalanchoe Daigremontiana

Żyworódka pierzasta (Kalanchoe Daigremontiana) – odpowiednia pielęgnacja i ciekawostki na jej temat!

Żyworódka należy do rodziny sukulentów. W środowisku naturalnym dorasta nawet do 2 metrów, natomiast w warunkach naturalnych osiąga do kilkudziesięciu centymetrów wysokości.


Stanowisko:

Roślina ta dobrze rośnie w stanowisku półcienistym, jednak bardziej odpowiada jej miejsce jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione.


Podłoże:

Żyworódka dobrze rośnie w wielu typach podłoży. Warto jednak posadzić ją w podłożu przeznaczonym dla sukulentów lub ziemi uniwersalnej z dodatkiem piasku.


Podlewanie:

Roślinę podlewa się w momencie, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Jest wrażliwa na przelanie. Dobrze znosi ograniczony dostęp do wody.

Żyworódki nie powinno się zraszać.


Nawożenie:

Roślinę warto nawozić nawozem wieloskładnikowym lub przeznaczonym dla sukulentów.


Rozmnażanie:

Żyworódkę rozmnaża się przez sadzonki z wierzchołków pędowych lub z młodych pędów, które pojawiają się po usunięciu starych kwiatostanów.

Dodatkowo żyworódka na brzegach liści wytwarza małe rozmnóżki, które z czasem spadają na ziemię, tam ukorzeniają się.


Ciekawostki:

Żyworódka podobnie jak aloes ma wiele właściwości leczniczych. Wykorzystywana jest m.in. do: leczenia trądziku, oparzeń, ran, grzybic, łupieżu, liszaju. Stosuje się ją również do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej, błony śluzowej gardła, wrzodów układu pokarmowego lub do zwalczania infekcji górnych dróg oddechowych.