świat roślin

Skrzydłokwiat – pielęgnacja i ciekawostki na jego temat

Kwiaty doniczkowe rośliny doniczkowe Skrzydłokwiat skrzydłokwiat pielęgnacja

Skrzydłokwiat – pielęgnacja i ciekawostki na jego temat

Skrzydłokwiat jest rośliną doniczkową o pięknych liściach i bardzo dekoracyjnych, śnieżnobiałych kwiatach. Ma intensywnie zielone liście, które odpowiednio pielęgnowane, wspaniale się błyszczą.

Skrzydłokwiat pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej oraz Azji. W warunkach domowych kwitnie od początku lata do października. Odpowiednie nawilżenie podłoża oraz odpowiednia pielęgnacja, powoduje, że roślina może zakwitnąć nawet w zimie. W zależności od odmiany, może osiągnąć nawet 100 cm wysokości.

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, gdzie znajduje się skrzydłokwiat to 18 – 22 st. C. W okresie zimowym temperatura nie powinna spadać poniżej 16 st. C.

Aby kwiaty długo kwitły i miały piękny biały kolor należy uważać, aby podczas zraszania rośliny nie spryskać również kwiatów. Po przekwitnięciu należy usunąć pęd kwiatostanowy i odciąć go u nasady.

Liście skrzydłokwiatu należy systematycznie czyścić szmatką namoczoną w destylowanej wodzie lub w mleku.

Warto wiedzieć, że kwiaty oraz liście skrzydłokwiatu wchłaniają groźne związki chemiczne, które są bardzo szkodliwe dla ludzi oraz zwierząt. Do takich związków należą m.in.: benzen, tlenek węgla, ksylen oraz formaldehyd.

Oprócz tego, że skrzydłokwiat pomaga oczyszczać powietrze to niestety może także nam zaszkodzić, ponieważ zawiera szczawiany wapnia i alkaloidy. Liście i kwiaty ugryzione przez zwierzę domowe lub dziecko, mogą bardzo podrażnić błonę śluzową jamy ustnej oraz przełyku i gardła. Połknięcie rośliny może doprowadzić do wymiotów, a nawet zaburzeń rytmu serca. Dlatego ważne jest, aby dzieci oraz zwierzęta domowe nie miały dostępu do tej rośliny.

Brązowienie lub żółknięcie liści może być spowodowane przelaniem rośliny. Roślina powinna być podlewana wtedy, gdy ziemia w doniczce jest sypka i sucha, a liście staną się delikatnie wiotkie i obniżają się. Dodatkowo stale wilgotna ziemia powoduje gnicie korzeni i przedwczesne brązowienie kwiatostanów. Aby uratować takiego kwiatka należy przesadzić go do nowej suchej ziemi oraz usunąć uszkodzone i zgniłe korzenie.

Liście skrzydłokwiatu mogą żółknąć również od silnego słońca. Kwiat ten lubi miejsca półcieniste i osłonięte przed bezpośrednim słońcem.

Skrzydłokwiat bardzo lubi zraszanie, należy to robić nawet 2 razy dziennie. Jeżeli przebywa w pomieszczeniu, gdzie powietrze jest zbyt suche – jego liście będą brązowieć. Brązowienie może pojawić się również z powodu twardej wody, do podlewania należy używać wody destylowanej.

Przeciąg również źle wpływa na skrzydłokwiat. W okresie jesienno – zimowym kwiatek należy najlepiej postawić na parapecie, gdzie okna nie będą otwierane. Zmarznięte i zbrązowiałe liście należy usunąć.


Więcej na temat skrzydłowkiatu:

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Poznaj możliwe powody!